Вадим Хабібуллін: «Вартість житлово-комунальних послуг може бути перерахована примусово»

СУДОВА ПРАКТИКА

Про зобов’язання здійснити перерахунок вартості житлово-комунальних послуг

Справа № 2610/3234/2012

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25 квітня 2012 року

Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Юзькової О.Л.,

при секретарі Іовенко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фірми «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю про зобов’язання здійснити перерахунок вартості житлово-комунальних послуг, –

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він як власником квартир АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 та 26.08.2005 р. уклав з відповідачем договір про участь у витратах на утримання житлового будинку та прилеглої території № 38 ж/Вл 49А-05 та № 39 ж/Вл 49А-05. Предметом договору є забезпечення підприємством обслуговування та поточного ремонту жилого будинку, в якому знаходяться квартири позивача і прилеглої до нього території. На даний час зазначені договори є діючими. При виставленні рахунків на оплату комунальних послуг, відповідач самостійно, без узгодження з позивачем вніс в рахунки пункт «Утримання служби охорони». Дана послуга, відповідно до укладеного договору є додатковою і має бути погоджена з співвласником на підставі розцінок встановлених підприємством. Враховуючи ту обставину, що дана послуга жодним чином не погоджена з позивачем, а тому не має право стягувати з співвласника грошові кошти,як оплату за надані ним послуги. Крім того, відповідач безпідставно нараховує позивачу витрати у розмірі 4,76 грн. за 1 кв. м. замість 3,19 грн., як це передбачено розпорядженням КМДА від 31.08.2009 р. Як зазначає позивач, з даного питання він вже звертався до суду з позовом та відповідно до Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 07.10.2011 р. позовні вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача зробити перерахунок комунальних платежів за період з березня 2009 р. по серпень 2011 р. виключивши вартість послуг з утримання служби охорони та перерахувати комунальні платежі, виходячи з розміру 3,19 грн. за кв. м. житлової площі. Рішення суду набрало чинності, проте відповідачем і надалі виставляються рахунки з послугою -утримання служби охорони та нараховуються комунальні платежі, виходячи з вартості 1 кв. м. 4,76 грн. За таких обставин просить суд зобов’язати відповідача перерахувати комунальні платежі за період з серпня 2011 р. по квітень 2012 р., виключивши з розрахунків вартість послуг з «Утримання служби охорони»згідно виставленим по договорам про участь у витратах на утримання жилого будинку та прибудинкової території № 38 ж/Вл 49А-05 та № 39ж/Вл 49 А-05, зобов’язати відповідача перерахувати комунальні платежі за період з серпня 2011 р. по квітень 2012 р. за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій виставленим по договорам про участь у витратах на утримання жилого будинку та прибудинкової території № 38 ж/Вл 49А-05 та № 39ж/Вл 49 А-05, виходячи з розміру 3,19 грн. за квадратний метр загальної площі.

В судовому засіданні позивач, його представник вимоги підтримали, просили задовольнити з підстав зазначених в позові.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, оскільки товариством надаються позивачу послуги відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та укладеного між сторонами договору. Крім того представник відповідача зазначив, що будинок позивача відноситься до елітного житлового комплексу, який будувався за європейськими технологіями і стандартами якості і його експлуатація повинна відповідати цим критеріям, а тому відповідачем надаються послуги понад норму, а відповідно і потребує більше витрат. Крім того звернув увагу суду на ухвалу Вищого адміністративного суду від 25.10.2011 р. та постанову Київського апеляційного адміністративного суду, якими встановлено та підтверджено правомірність та обґрунтованість надання послуг відповідачем поза послугами з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено і не заперечується сторонами, що позивач є власником квартир № АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.

Також сторонами не оспорюється, що між ОСОБА_1 та Фірмою «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю 26.08.2005 р. укладено договори про участь у витратах на утримання жилого будинку та прибудинкової території № 38 ж/Вл 49а-05 та № 39 ж/Вл 49а-05.

Предметом зазначених договорів є забезпечення підприємством обслуговування та поточний ремонт житлового будинку, в якому знаходиться квартира співвласника та прибудинкової території.

Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства, як передбачено ч. 1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Залежно від функціонального призначення, згідно до положень ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, центральне опалення, а також побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо0; 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої плати з питань житлово-комунального господарства.

За умовами укладених між сторонами договорів відповідач здійснює експлуатацію житлового будинку по вул. Володимирська, 49а та зобов’язується надати співвласнику наступний перелік послуг: постачання електро- та теплоенергії, водою у відповідності з діючим в Україні стандартами;забезпечення утримання нежитлового фонду жилого комплексу і прилеглих територій; обслуговування експлуатація, поточний та капітальний ремонт; забезпечення контролю за переміщенням сторонніх осіб та переміщенням товаро-матеріальних цінностей в межах жилого будинку; забезпечення трансляції кабельного телебачення; надання додаткових послуг по забезпеченню безпечного та комфортного проживання співвласника та проживаючих разом з ним осіб за додаткову плату.

Як вбачається з п. 3.4 договорів додаткові послуги по обслуговуванню житлового надаються співвласнику на підставі встановлених підприємством і погоджених з співвласником.

З наданих позивачем рахунків на оплату комунальних послуг вбачається, що до відповідачем до рахунків на сплату послуг, які надаються, внесено пункт -Утримання служби охорони, яка є додатковою послугою. Зазначена обставина не заперечується сторонами.

В судовому засіданні представником відповідача не доведено, що надання додаткової послуги -Утримання служби охорони, погоджено з позивачем, як це передбачено договорами, а тому вимоги позивача в частині перерахунку комунальних платежів з виключенням вартості даної послуги підлягають задоволенню.

Приписами ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 979 від 31.08.2009 р. «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»від 31.08.2009 р. для будинку АДРЕСА_1 погоджено розмір платежів за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових території у розмірі 3,19 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири (п. 927).

Встановлено і не заперечується представником відповідача, що позивачу нараховуються комунальні платежі із розрахунку 4,76 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартир.

Як стверджує представник Товариства нарахування за зазначеним тарифом відбувається у зв’язку із тим, що будинок АДРЕСА_1 відноситься до елітного житлового комплексу, а тому з метою збереження цілісності інженерного обладнання, створення належних умов проживання мешканців будинку, їх комфорт і безпеку відповідачем надаються і додаткові послуги і застосовується тариф -4,76 грн. Крім того, як вбачається з постанови Київського апеляційного суду України від 25.10.2011 р., встановлено та підтверджено правомірність та обґрунтування надання послуг фірмою «…»- ТОВ, застосування при нарахуванні вартості додаткових послуг для поліпшення комфортного проживання та проведення додаткового комплексу робіт, направлених на підтримання в належному санітарному стані конструкцій та систем інженерного обладнання будинку і прибудинкової території поза послугами з утримання будинків споруд і прибудинкових територій.

Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ , у яких беруть участь ті самі особі або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Київським апеляційним судом 31.05.2011 р. винесено постанову в справі за адміністративним позовом Фірми «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про скасування рішення, припису та рішення про застосування економічних санкцій , якою скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 116 від 26.10.2009 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, припис Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві № 129 від 26.10.2009 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Колегією суддів Вищого адміністративного суду України 25.10.2011 р. постанову Київського апеляційного суду від 31.05.2011 р. залишено без змін.

Слід зазначити, що встановлені Київським апеляційним судом обставини відносяться до часу проведення в період з 29.09.2009 р. по 21.10.2009 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві планової перевірки Товариства з питань додержання останнім державної дисципліни цін при наданні житлово-комунальних послуг, а також з зазначеної постанови не вбачається, що були встановлені обставини, які стосуються предмета спору -вартості послуг «Утримання служби охорони»та встановлених розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 979 від 31.08.2009 р. розмірів платежів за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових території для будинку АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з п. 3.4 договорів додаткові послуги по обслуговуванню житлового надаються співвласнику на підставі встановлених підприємством і погоджених з співвласником.

З наданих позивачем рахунків на оплату комунальних послуг вбачається, що до відповідачем до рахунків на сплату послуг, які надаються, внесено пункт -Утримання служби охорони, яка є додатковою послугою. Зазначена обставина не заперечується сторонами.

В судовому засіданні представником відповідача не доведено, що надання додаткової послуги та її вартість -Утримання служби охорони, погоджено з позивачем, як це передбачено договорами, а тому вимоги позивача в частині перерахунку комунальних платежів з виключенням вартості даної послуги підлягають задоволенню.

Крім того в судовому засіданні представником відповідача не доведено правомірність нарахування позивачу комунальних платежів в порушення розмірів встановлених виконавчим Київською міською державною адміністрацією у відповідному розпорядженні, а тому також підлягають задоволенню в частині перерахунку комунальних платежів, виходячи з розміру 3,19 грн. за квадратний метр загальної площі.

Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 88 ЦПК України.

Виходячи з наведеного, керуючись, ст.ст. 3,10,11,30,57,60.88,169,212-215 ЦПК України, ст.ст. 526,629 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов’язати Фірму «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю перерахувати ОСОБА_1 комунальні платежі за період з серпня 2011 р. по квітень 2012 р., виключивши з розрахунків вартість послуг з «Утримання служби охорони» згідно виставленим по договорам про участь у витратах на утримання жилого будинку та прибудинкової території № 38 ж/Вл 49А-05 та № 39ж/Вл 49 А-05.

Зобов’язати Фірму «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю перерахувати ОСОБА_1 комунальні платежі за період з серпня 2011 р. по квітень 2012 р. за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій виставленим по договорам про участь у витратах на утримання жилого будинку та прибудинкової території № 38 ж/Вл 49А-05 та № 39ж/Вл 49 А-05, виходячи з розміру 3,19 грн. за квадратний метр загальної площі.

Стягнути з Фірми «…»- Товариство з обмеженою відповідальністю в дохід держави судовий збір у розмірі 107 грн. 30 коп.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення набирає законної сили в разі закінчення вищезазначених строків, або якщо його не скасовано після розгляду судом апеляційної інстанції.

Суддя: http://reyestr.court.gov.ua/Review/23776674

_______________________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2013 року                                        м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України

з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

суддів: Кадєтової О.В., Кузнєцова В.О., Наумчука М.І.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за позовом         ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «…» про зобов’язання здійснити перерахунок вартості житлово-комунальних послуг, за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «…»  на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 25 квітня 2012 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від  04 вересня 2012 року,

в с т а н о в и л а:

У лютому 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він є власником квартир            АДРЕСА_1.                     26 серпня 2005 року уклав з відповідачем договори про участь у витратах на утримання житлового будинку та прилеглої території № 38ж/Вл 49А-05 та                                 № 39ж/Вл 49А-05. При виставленні рахунків за надані послуги відповідач самостійно, без узгодження з позивачем вніс в рахунки пункт «Утримання служби охорони». Також відповідач безпідставно нараховує позивачу витрати за тарифом у розмірі 4,76 грн. за 1 кв. м. замість 3,19 грн. за 1 кв. м., як це передбачено розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31 серпня 2009 року № 979.

Зазначав, що рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 07 жовтня 2011 року, яке набрало законної сили, ТОВ «Фірма «…» зобов’язано здійснити перерахунок вартості наданих ОСОБА_1 комунальних послуг за період з березня 2009 року по серпень 2011 року, виключивши вартість послуг з утримання служби охорони та перерахувавши вартість наданих послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій за тарифом у розмірі 3,19 грн. за квадратний метр.

Просив суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок вартості наданих житлово-комунальних послух за період з серпня 2011 року по квітень 2012 року, виключивши з рахунків вартість послуг з утримання служби охорони, та перерахувавши вартість послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій за договорами № 38ж/Вл 49А-05 та                                 № 39ж/Вл 49А-05 за тарифом у розмірі 3,19 грн. за квадратний метр.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 25 квітня   2012 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від               04 вересня 2012 року, позов ОСОБА_1 задоволено.

Зобов’язано ТОВ «Фірма «…» перерахувати ОСОБА_1 комунальні платежі за період з серпня 2011 року по квітень 2012 року, виключивши з рахунків, виставлених по договорам про участь у витратах на утримання житлового будинку та прибудинкової території № 38ж/Вл 49А-05, № 39ж/Вл 49А-05 вартість послуг з «Утримання служби охорони».

Зобов’язано ТОВ «Фірма «…» перерахувати ОСОБА_1 комунальні платежі за період з серпня 2011 року по квітень 2012 року за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій виставленим по договорам про участь у витратах на утримання житлового будинку та прибудинкової території № 38ж/Вл 49А-05, № 39ж/Вл 49А-05, виходячи з тарифу у розмірі 3,19 грн. за квадратний метр.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У касаційній скарзі заявник порушує питання про скасування судових рішень судів попередніх інстанцій та ухвалення нового рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, мотивуючи свої вимоги порушенням судами попередніх інстанцій норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги та вивчивши обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, вважає, що підстави для скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Доводи касаційної скарги, перевірені вивченням матеріалів справи      не дають підстав вважати, що при розгляді справи було неправильно застосовано норми матеріального права або порушено норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення спору.

Згідно з ч. 3 ст. 332, п. 1 ч. 1 ст. 336 ЦПК України, за наслідками розгляду касаційної скарги суд касаційної інстанції має право постановити ухвалу про відхилення касаційної скарги і залишення судового рішення без змін, оскільки судами попередніх інстанцій не було допущено неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, керуючись ч. 3 ст. 332, п. 1 ч. 1 ст. 336 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, –

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю                 «Фірма «…» відхилити.

Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 25 квітня             2012 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 04 вересня 2012 року залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:      О.В. Кадєтова   В.О. Кузнєцов     М.І. Наумчук

http://reyestr.court.gov.ua/Review/29624702

З великою повагою і сподіванням виявитися корисним,

Вадим Хабібуллін ® www.KHABIBULLIN.kiev.ua

Опубліковано в Новини


Календар подій

Січень 2021