А. Антонюк взяв участь в парламентських слуханнях на тему: «Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян»

У Верховній Раді України 13 квітня 2011 року відбулися парламентські слухання на тему: «Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян», у яких взяли участь народні депутати України, представники Кабінету Міністрів України, Уповноважений з прав людини Верховної Ради України Ніна Карпачова,  представники громадських об’єднань, у тому числі Голова правління громадської організації «Нова солідарна Україна» Андрій Антонюк.

«Актуальнішої проблеми для нашого суспільства, ніж вирішення питання повернення громадянам України знецінених або втрачених заощаджень, на даний момент не існує, оскільки це питання, без перебільшення, зачіпає практично кожного громадянина держави Україна», – заявив Перший заступник Голови Верховної Ради України Адам Мартинюк, відкриваючи парламентські слухання.

За його словами, це стосується безпосередньо 11,8 мільйонів громадян України, які чекають, що їм держава, яка взяла на себе такі гарантії, поверне трудові заощадження. Перший віце-спікер нагадав про те, що «в листопаді 1996 року було ухвалено Закон України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України», який зобов´язав державу повернути трудові заощадження та здійснити компенсаційні виплати».

А.Мартинюк наголосив, що за 15 років  зі 130 мільярдів гривень державних зобов´язань, повернуто, за даними Кабінету Міністрів, біля 10 мільярдів гривень. На сьогоднішній момент залишається повернути ще 121 мільярд гривень.

«Логіка говорить про те, що якщо індексувати та враховувати рівень інфляції від 1996 року, то треба вже повертати не 121 мільярд, а більше одного трильйона гривень», – зауважив А.Мартинюк і додав: «Поза всяким сумнівом, враховуючи державний бюджет, це нереально. Тим більше, на превеликий жаль, у Законі про державний бюджет на 2011 рік на програму знецінених заощаджень заплановано аж нічого. Тобто абсолютно немає такої строки у законі про державний бюджет».

Від Кабінету Міністрів України доповідав заступник Міністра фінансів України Сергій Рибак. Він повідомив, що сьогодні залишок зобов’язань держави перед громадянами з повернення заощаджень за попередніми підрахунками становить не менше 121 мільярди гривень.

С.Рибак нагадав, що протягом 1997-2001 років компенсація виплачувалась з урахуванням віку громадян, за попередніми консультаціями, але Конституційним Судом України таке рішення було скасовано як не конституційне і як таке, що не повинно залежати ні від віку, ні від якихось інших позицій і повинно стосуватись кожного громадянина, який мав ці вклади.

Доповідач повідомив, що за своїми виплатами ці вклади різняться за двома напрямками — це вклади вкладників та вклади спадкоємцям. За його словами, основна робота сьогодні ведеться по формуванню аналітичної системи реєстру вкладників. Ця робота тільки розпочалася. Вона була загальмована і поки що до цього реєстру зареєструвались не всі громадяни, це тільки 12 мільйонів громадян, але цих виплат потребує більша кількість людей.

С. Рибак зазначив, що для розв’язання проблеми повернення вкладів необхідно шукати нові шляхи, забезпечити ефективне і справедливе використання бюджетних коштів саме на виплату знецінених заощаджень. Але ця виплата, наголосив він, не повинна заміняти інші соціальні виплати, пенсії і зарплати, тобто не можна виплатити вклади і заморожувати пенсійні виплати. «Фінансування заходів щодо поступової компенсації громадянам від втрат знецінених заощаджень доцільно здійснювати після встановлення справедливого, адекватного економічним та правовим умовам, правового поля», — сказав він.

Доповідач нагадав про поданий Кабінетом Міністрів до Верховної Ради проект закону про внесення змін до Закону «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України». Цей проект не було підтримано і повернуто на доопрацювання. С.Рибак звернувся до народних депутатів з проханням підтримати доопрацьований законопроект, який у найближчий час буде поданий до Верховної Ради. Він коротко поінформував про основні положення проекту, згідно з якими компенсація буде проводитись у невеликих розмірах громадянам лише з одного позабалансового рахунку в межах одного бюджетного року.

Із співдоповіддю виступив Голова Комітету з питань соціальної політики та праці Василь Хара. Він нагадав, що проблема знецінених заощаджень постала ще у 1992 році. В усі часи громадяни дуже активно вкладали свої заощадження в державні фінансові заклади, переважно в Ощадний банк. «Ці фінансові заклади забезпечили державі колосальні внутрішні інвестиції у промисловість та сільське господарство», — наголосив співдоповідач.

Голова парламентського комітету нагадав, що в кінці 1990 року заощадження у відділеннях Ощадбанку на території України складали понад 84 мільярди радянських карбованців. У січні 1991 року вони були переведені до Москви в Держбанк СРСР. У грудні 1991 року СРСР розпався, розпалася його об’єднана фінансова система, внаслідок чого гроші України не були повернуті. Крім того, їх реальну вартість різко зменшила гіперінфляція. А грошова реформа 1996 року, коли був проведений обмін за курсом 10 тисяч карбованців за 1 гривню, і зовсім зробила ці вклади незначними. «Правда, наша держава добровільно вирішила повернути громадянам їх втрати, пов’язані із знецінюванням грошей. У грудні 1996 року вперше серед країн СНД в Україні був прийнятий Закон “Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України” і компенсація знецінених заощаджень відбувається поетапно згідно з постановами Кабінету Міністрів, які ухвалюються щорічно, і згідно з якими закладаються кошти на ці цілі у державному бюджеті», — зазначив співдоповідач.

В.Хара наголосив на тому, що компенсація знецінених заощаджень всі ці роки проводилась за залишковим принципом у співвідношенні 1 карбованець – 1 гривня 5 копійок. Це не відповідало вартості станом на 1 жовтня 1996 року. Водночас, починаючи з 1 жовтня 1991 року і до 1 березня 2011 року сумарний індекс інфляції склав 578,5%. Тобто, з урахуванням цього борги вже мають складати понад 1 трильйон гривень. За його словами, це не підйомна сума для держави, але й індексація несправедлива.

Голова Комітету вважає, що під час перегляду Державного бюджету на 2011 рік необхідно як мінімум виділити з нього 500 млн. гривень на повернення заощаджень на цей рік. А починаючи з 2012 року виділяти не менше 2 мільярдів гривень з щорічним збільшенням. Джерелами фінансування, за його словами, на ці цілі можуть бути: не менше 30% від приватизації; спеціальний податок на приватизовані за копійки підприємства; спеціальний податок на загальнонародні надра — руду, нафту, газ тощо; податок на розкіш.

Голова правління громадської організації «Нова солідарна Україна» Андрій Антонюк, який також взяв участь в парламентських слуханнях вважає, що компенсація знецінених заощаджень упродовж усіх років незалежності здійснювалась за залишковим принципом. За його словами, розв’язання проблем погашення заборгованості перед вкладниками та їхніми спадкоємцями, має надзвичайно важливе загальнодержавне значення, оскільки подальше їх відкладення на невизначений термін призводить до посилення соціальної напруги в суспільстві.

     А. Антонюк підтримав пропозицію учасників парламентських слухань рекомендували Кабінету Міністрів невідкладно внести на розгляд Верховної Ради доопрацьований проект закону про внесення змін до Закону «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» стосовно створення Реєстру вкладників заощаджень громадян та Реєстру страхувальників та застрахованих осіб з метою подолання негативних соціально-економічних наслідків, спричинених надзвичайно низькими темпами виконання зобов’язань держави перед громадянами України щодо повернення та компенсації втрачених грошових заощаджень.
     Уряду також запропоновано розробити та внести на розгляд Верховної Ради нову редакцію Закону «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» щодо запровадження ефективного механізму повернення заощаджень громадян, спрямованого на вирішення питань життєзабезпечення вкладників.
Опубліковано в Новини


Календар подій

Січень 2021